Jak wybrać odpowiedniego adwokata? Czym się kierować przy wyborze prawnika?

Jak wybrać odpowiedniego adwokata? Czym się kierować przy wyborze prawnika? Blog Prawnik z Polecenia

Jak wybrać odpowiedniego adwokata? Czym się kierować przy wyborze prawnika?

Prawnicy to przedstawiciele jednej z profesji, którym najbardziej ufamy. Nie dzieje się tak bez przyczyny: adwokaci towarzyszą nam przede wszystkim w trudnych sytuacjach, których rozwiązania wpływają na niezwykle istotne dziedziny naszego życia. Z tego powodu nie warto decydować się na pierwszą osobę, z którą uda nam się skontaktować lub tego, kto zaoferuje nam najniższą cenę. Wybór kancelarii prawnej wymaga starannego rozważenia „za” i „przeciw” oraz wzięcia pod uwagę wielu istotnych czynników. Jak to zrobić? Czym kierować się podczas wyboru adwokata, w którego ręce powierzymy swój los?

Adwokat to jedna z najbardziej prestiżowych profesji w Polsce. Panuje powszechne przekonanie, że studia prawnicze należą do tych najtrudniejszych do ukończenia, w związku z czym automatycznie żywimy większy szacunek do tych, którym się to udało. W dodatku prawnik to jeden z zawodów zaufania społecznego, które kojarzą nam się z czynieniem dobra i pomaganiem ludziom. Na takie znaczenie wskazuje również etymologia nazwy przedstawiciela tego zawodu, ponieważ „advocatus” dosłownie oznacza „tego, kto niesie pomoc”. W dodatku na nasze postrzeganie prawników wpłynęły również czynniki historyczne, a dokładniej specyficzna sytuacja w czasach PRL-u. W tamtym okresie prawnicy bronili działaczy opozycji oraz walczyli z systemem, co zaskarbiło im sympatię i poważanie większej części obywateli. Obecnie triumfy święcą rozmaite książki, filmy i seriale o prawnikach, w których bohaterowie często portretowani są jako nieustraszeni stróże sprawiedliwości, gotowi poświęcić bardzo wiele, by pomóc swoim niesłusznie oskarżonym klientom. Wizerunki te przenosimy na swoje prywatne opinie, zakładając, że większość prawników to osoby z wielkim poczuciem misji i nie podważając ich kompetencji oraz autorytetu. Tymczasem każda profesja ma swoich lepszych i gorszych przedstawicieli. Co roku wydziały prawa w całej Polsce wypuszczają setki absolwentów i nie każdy z nich zostanie wybitnym adwokatem, w pełni zaangażowanym w swoją pracę. Ponadto nie wszystkim prawnikom przyświeca chęć pomocy innym – wielu z nich wybrało ten zawód wyłącznie w nadziei na wysokie zarobki i nie interesuje ich nic poza zyskiem, przez co nie angażują się w swoje sprawy w pełni.

Usługi prawnika zwykle są nam potrzebne podczas trudnych, życiowych sytuacji. Od tego, jak poradzi sobie z naszą sprawą, zależy nasze przyszłe życie, np. stan naszych finansów, opieka nad dziećmi, a nawet to, czy pójdziemy do więzienia. Osoba, której powierzymy tak ważne dla nas sprawy musi więc być godna zaufania, kompetentna i oddana swojej pracy. Nie warto decydować się na przypadkowego prawnika lub kierować się wyłącznie kryterium finansowym. Decyzja o zatrudnieniu adwokata powinna być dobrze i rzetelnie przemyślana.

Pierwszą rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę, są polecenia znajomych. Jak wynika z badań PBS na zlecenie Obserwatorium Zarządzana przeprowadzonych w 2014 roku, aż 59% badanych co najmniej raz skorzystała z rekomendacji. Oczywiście, najbardziej ufamy tym, których znamy, czyli przyjaciołom i rodzinie. Zanim skorzystamy z usług adwokata, warto sprawdzić, czy ktoś wśród naszych znajomych zmagał się z podobną sytuacją i posiada kontakt do sprawdzonego, zaufanego prawnika. Być może będą oni w stanie udzielić nam również innych porad dotyczących danego rodzaju spraw. Z drugiej strony, pamiętajmy, że żaden adwokat nie jest w stanie tak samo dobrze znać się na wszystkim. W związku z tym należy korzystać z poleceń tylko w przypadku podobnego typu problemów – świetny prawnik rozwodowy nie musi się sprawdzić w przypadku sprawy karnej, a specjalista od prawa pracy nie zawsze będzie dobrze się orientował w prawie rodzinnym.

Zanim skorzystamy z oferty danej osoby, sprawdźmy więc, w jakich gałęziach prawa się specjalizuje. Niektóre kancelarie mają z góry określony profil działalności, co znacznie ułatwia zadanie. Jeśli jednak prawnik uważa się za wszechstronnego (co może wzbudzić uzasadnioną nieufność), najlepiej zapytać go, z jakiego rodzaju sprawami miał do czynienia do tej pory oraz w których czuje się najlepiej.

Nie mniej ważne są, oczywiście, kompetencje prawnika. Informacje o kwalifikacjach zatrudnionych osób powinny znajdować się na stronie internetowej kancelarii – jeśli ich nie ma, nie świadczy to o firmie najlepiej. Można zakładać, że jeśli ktoś może się pochwalić dobrym wykształceniem, po prostu to robi. Warto zwracać uwagę nie tylko na ukończoną uczelnię wyższą, ale również różnego rodzaju kursy, praktyki zawodowe oraz poprzednie miejsca zatrudnienia. Niektórzy adwokaci umieszczają w internecie także informacje o swoich ewentualnych publikacjach w czasopismach naukowych i branżowych. Tego rodzaju wzmianki są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają przypuszczać, że dany prawnik jest osobą poważaną w swojej branży oraz pozostaje na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami.

Jak wybrać odpowiedniego adwokata? Czym się kierować przy wyborze prawnika? Blog Prawniczy

Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest doświadczenie. Jednak tutaj sprawa nie jest już tak prosta, jak można byłoby przypuszczać. Z jednej strony przywykliśmy do pozytywnego wartościowania bogatego portfolio: im więcej spraw ktoś przeprowadził, tym lepiej ugruntowana jest jego wiedza i tym sprawniej wykorzystuje ją w praktyce. W dodatku rynek prawniczy jest przesycony i panuje na nim olbrzymia konkurencja. Jeśli komuś udało się utrzymać na nim przez wiele lat i nie brakowało mu przez ten czas zajęcia, można zakładać, że jest po prostu dobry w tym, co robi. Z drugiej strony, zatrudnienie prawnika z renomą wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami. W dodatku nie mamy pewności, czy taka osoba rzeczywiście osobiście zajmie się naszą sprawą – w dużych kancelariach część prac często zleca się stażystom i absolwentom w trakcie robienia aplikacji. Choć na dokumentach widnieje podpis wybranego przez nas adwokata, a my płacimy mu niemałą sumę, w rzeczywistości lwią część powierzonych mu zadań wykonują znacznie mniej doświadczone osoby. Jeśli obawiamy się, że „stary wyjadacz” potraktuje naszą sprawę rutynowo i nie zaangażuje się w nią w pełni, być może warto rozważyć współpracę ze świeżo upieczonym adwokatem, który nie zatrudnia aplikantów, a do każdego zlecenia podchodzi z dużym entuzjazmem i traktuje je priorytetowo. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy nasza sprawa nie należy do skomplikowanych – po co narażać się na niewspółmierne koszty, jeśli zadanie jest na tyle proste, że nawet osoba początkująca poradzi sobie z nim bez żadnego problemu?

Skoro już jesteśmy przy finansach – utarło się, że jeśli niewiele płacimy, nie możemy oczekiwać wysokiej jakości. Rzeczywiście, trudno zakładać, że dobrze wykształcony, działający w branży od lat i bardzo skuteczny prawnik podejmie się naszej sprawy za symboliczną kwotę. Niska cena może być więc sygnałem, że jakość usług nie stoi na najwyższym poziomie. Z drugiej strony, taka ocena bywa złudna, zwłaszcza w odniesieniu do najmłodszych, początkujących prawników. Z pewnością warto zwracać uwagę na cennik, jednak nie można traktować go jako głównego kryterium wyboru.

Należy pamiętać, że poszczególne kancelarie oferują różne systemy rozliczenia swojej pracy. Pierwszym z nich jest system ryczałtowy, który polega na tym, że dana usługa ma swoją stała, niezmienną cenę. Drugi, godzinowy, zakładana opłatę za każdą godzinę pracy adwokata. W tym przypadku zlecamy prawnikowi prowadzenie naszej sprawy, a on na koniec przedstawia nam liczbę godzin, które poświęcił na to zadanie. Ostatnim zaś jest system miesięczny, w ramach którego nawiązujemy stałą współpracę z kancelarią, która pobiera stałą miesięczną opłatę, niezależnie od tego, ile razy w tym czasie rzeczywiście potrzebujemy prawnika. Wszystko zależy od naszych potrzeb – firma, która często korzysta z takich usług, powinna rozważyć to ostatnie rozwiązanie, zaś osoba prywatna, która potrzebuje jednorazowego wsparcia, bardziej skorzysta na dwóch pierwszych. Z jednej strony, warto postawić na z góry ustaloną, ryczałtową opłatę – dzięki temu od razu wiemy, ile będzie nas kosztowała współpraca z adwokatem i unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek w postaci nieprzewidzianych wydatków. Jednak z drugiej, istnieje uzasadniona obawa, że w takiej sytuacji prawnik nie poświęci nam tyle, czasu, ile byśmy sobie życzyli.

Kiedy już dokonamy wstępnej selekcji kancelarii adwokackich i wybierzemy te, które odpowiadają naszym potrzebom, warto umówić się na bezpłatną konsultację wstępną. To właśnie ona pomoże nam zweryfikować, czy dany adwokat rzeczywiście zna się na tym, czym się zajmuje. Odpowiednio poprowadzona dyskusja pozwoli nam również ocenić, czy specjalista w pełni zaangażuje się w naszą sprawę i czy rozumie nasze potrzeby. Podczas takiego spotkania będziemy mogli zadać wszystkie dodatkowe pytania, które pojawią się w naszej głowie. Poznamy nie tylko kompetencje i doświadczenie prawnika, ale również jego umiejętności interpersonalne i zaangażowanie w pracę. W relacji z adwokatem liczy się dobra „chemia” – zwłaszcza wtedy, gdy planujemy dłuższą współpracę. Należy upewnić się, że dana osoba dobrze nas rozumie, potrafi zachowywać się życzliwie i jednocześnie profesjonalnie oraz traktuje każdego klienta z należytym szacunkiem. Choć pozornie wydaje się to nieistotne, musimy po prostu lubić swojego prawnika i dobrze się z nim rozumieć. Jeśli zaś kancelaria nie wyrazi zainteresowania takim pierwszym, zapoznawczym spotkaniem (służącym do podjęcia decyzji, a nie natychmiastowego podpisania umowy), może to świadczyć o jej lekceważącym podejściu. Podobnie jest wtedy, gdy już od progu czujemy skierowane w naszą stronę zniecierpliwienie, brak zainteresowania, pobieżne podejście do naszego problemu czy chęć jak najszybszego zakończenia rozmowy – możemy podejrzewać, że podobnie będzie wyglądała dalsza współpraca. Pierwsze wrażenie jest bardzo istotne – to właśnie ono pomaga stwierdzić, czy nadajemy na tych samych falach, czy może mamy zupełnie niepasujące do siebie osobowości, inne spojrzenie na sprawę oraz podejście do wzajemnej kooperacji.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.