Czy spadek wlicza się do dochodu?

Law should know concept, The lawyer explained to the client to plan the case in court.

Niedawno otrzymałeś spadek i zastanawiasz się, czy wlicza się on do dochodu? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, spadek nie jest dochodem. Nie oznacza to jednak, że spadkobierca nie jest zobowiązany do opłacenia podatku. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czy spadek jest dochodem?

 

W wielu przypadkach otrzymanie spadku może okazać się sporym zastrzykiem gotówki. Okazuje się jednak, że nie podlega on ustawie o podatku od osób fizycznych. To bardzo ważna informacja dla osób, które zastanawiają się nad tym, czy spadek wlicza się do dochodu. Poza kilkoma wyjątkami, spadku nie trzeba uwzględniać w rozliczeniu rocznym PIT-37. Co ważne, dotyczy to nie tylko dziedziczonych spadków, ale też darowizn.

 

Jednocześnie jednak otrzymanie ruchomości, nieruchomości lub środków finansowych w ramach spadku podlega innemu rodzajowi opodatkowania, a mianowicie podatkowi od spadków i darowizn. Naliczany jest on w sposób indywidualny na podstawie orzeczenia o zaistniałym obowiązku podatkowym. Po otrzymaniu takiego dokumentu podatnik jest zobowiązany do złożenia druku SD-3 o nabytej masie spadkowej. Następnie musi zapłacić określoną kwotę podatku.

Jakie są kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn?

 

W Polsce istnieją przepisy, które w jasny sposób określają kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn.

 

  • I grupa podatkowa – między innymi krewni wstępni i zstępni, małżonek, rodzeństwo, teściowe mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku w wysokości 9 637 zł. Istnieje tu również możliwość całkowitego zwolnienia od podatku. Warunkiem jest złożenie przez spadkobiercę druku SD-Z2 w odpowiednim terminie,
  • II grupa podatkowa – zstępni rodzeństwa lub pasierbów, małżonkowie pasierbów lub rodzeństwa, a także rodzeństwo rodziców) mogą liczyć na kwotę wolną od podatków w wysokości 7 276 zł,
  • III grupa podatkowa – kwota wolna od podatku wynosi 4 902 zł.

 

Masz wątpliwości związane z tym, czy w Twoim przypadku spadek jest dochodem? Dowiedz się więcej na ten temat: https://kancelaria-temida.com/spadki-gdynia/

Czy spadek wlicza się do dochodu? Tak, ale tylko w niektórych sytuacjach

 

Istnieją jednak sytuacje, kiedy spadek jest dochodem. Jeśli zmarły był zatrudniony na podstawie umowy o pracę, prawa majątkowe z tego tytułu mogą przysługiwać na przykład małżonkowi, o ile spełnia on warunki otrzymania renty rodzinnej. Dziedziczone kwoty traktowane są tutaj jako przychód, dlatego konieczne jest ich rozliczenie w formularzu PIT-36 lub PIT-37. Płatnik ma także obowiązek wystawienia spadkobiercom deklaracji PIT-11.

Kwestie spadkowe mogą budzić sporo wątpliwości

 

Nie bez powodu większość spadkobierców zastanawia się nad tym, czy spadek wlicza się do dochodu. Wiele zależy tutaj od konkretnej sytuacji. Właśnie dlatego w przypadku wszelkich kwestii spadkowych warto skorzystać z pomocy prawnika. Odpowie on na wszystkie pytania związane z tym, czy spadek jest dochodem, a także pomoże w dokonaniu rozliczenia. Takie wsparcie może okazać się niezwykle cenne, a przy tym może pozwolić na uniknięcie ewentualnych konsekwencji dokonania błędnego rozliczenia podatku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *