W dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć sobie, swoje idealne miejsce pracy. Nawet jeśli robimy to, co lubimy i zajmujemy stanowisko, o jakim marzyliśmy, spełniając swoje pasje i zainteresowania, zawsze znajdziemy jakiś minus, coś, na co możemy ponarzekać. Różne są powody naszego niezadowolenia. Lokalizacja, wygląd miejsca pracy albo irytujący przełożony to tylko niektóre z nich.
W życiu jednak nauczyliśmy się eliminować wszystko, co nam nie pasuje i tworzyć opcje, które mogą pomóc nam cokolwiek zmienić. Działalność gospodarcza może być zbawienną drogą dla tych, którzy potrzebują swobody i władzy. Jeśli ktoś ma dobry pomysł na siebie i duże ambicje, jest w stanie nie tylko otworzyć własną firmę, ale też ją utrzymać na bardzo długi czas, prężnie rozwinąć i w przyszłości stworzyć miejsca pracy dla innych. Jak to zrobić, od czego zacząć i czy jest jakiś sposób, aby nasz plan nie zakończył się fiaskiem? Postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania.
Własna działalność, co to znaczy?
Aby wyjaśnić, jak stworzyć działalność gospodarczą, musimy najpierw wyjaśnić sobie, jaka jest jej definicja. Jak mówi ustawa o Swobodzie Działalności Gospodarczej z 2.07.2014 r., jest to „zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”. Krótko mówiąc, jest to działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i w sposób nieprzerwany. Cały czas trwają prace nad zastąpieniem podanej ustawy, nowym aktem prawnym zwanym prawem przedsiębiorców.
W Polsce firmę można prowadzić w różnych formach. Do wyboru mamy jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną, spółkę jawną, partnerską i komandytowo-partnerską. Wybierając rodzaj naszej działalności, musimy wziąć pod uwagę czy będziemy prowadzić ją samodzielnie, czy ze wspólnikami oraz odpowiedzialność za zobowiązania, opodatkowania, minimalny kapitał potrzebny do założenia firmy, formy reprezentacji oraz miejsce, w którym rejestrujemy firmę.
Działalność gospodarcza, jak ją założyć?
Ta kwestia została znacznie uproszczona, dzięki funkcjonowaniu Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Dokumenty, złożyć można w każdym urzędzie gminy, a także przez Internet. Większość formalności dopełniana jest poprzez jeden formularz zwany CEIDG-1. To w nim przyszły przedsiębiorca uzupełnia dane swoje i firmy oraz określa formę opodatkowania podatkiem dochodowym. Tym samym wnosi o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON oraz zgłasza płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W przypadku spółki cywilnej formularz składa indywidualnie każdy ze wspólników. Złożenie go jest równoznaczne z zarejestrowaniem firmy. Druk zgłoszeniowy do ZUS-u składamy razem z CEIDG-1, a jeśli go nie złożyliśmy, musimy dokonać formalności, w terminie siedmiu dni, bezpośrednio w ZUS-ie. Jeśli w poprzednim roku kalendarzowym, przedsiębiorca nie osiągnął przychodu wyższego niż 120 tysięcy złotych, może skorzystać z tzw. małego ZUS-u. Okres korzystania z tej ulgi pozostaje ograniczony do 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że po 3 latach, przez następne 2 lata, przedsiębiorca musi odprowadzać składki naliczane ryczałtowo. Po dwóch latach będzie mógł znowu skorzystać z ulgi.
Nie podejmuj zbyt szybko decyzji
Najważniejsze jest, aby założyć firmę, będąc pewni tego, co robimy, mając doświadczenie i ułożony, rozpisany plan. Jeśli będziemy dokładni w tym, co robimy, nie popełnimy pochopnych decyzji i zadziałamy sumiennie, to nasz interes będzie miał ogromne szanse na powodzenie. Bardzo odpowiedzialnym posunięciem, będzie spotkanie z doradcą lub osobą znającą się na biznesie. Może to być radca prawny z naszego rankingu prawników https://prawnikzpolecenia.pl/ranking-prawnikow.
Powinieneś też odpowiedzieć sobie, jakie cechy powinien mieć odpowiedni przedsiębiorca i robić wszystko by takie mieć lub się ich nauczyć. Możesz dodatkowo wziąć udział w szkoleniach z zarządzania, finansów lub planowania. Takie szkolenia prowadzą na przykład https://www.pfp.com.pl/szkolenia-i-doradztwo/aktualne-szkolenia. Bardzo ważne jest zbadanie rynku. Zebranie danych na temat konkurencji, zorientowanie się, czy dana branża jest regulowana przez prawo. Musimy być pewni, że nie potrzebujemy dodatkowych licencji i zezwoleń.
Działalność gospodarcza – przygotuj się na wydatki
Założenie działalności gospodarczej ma wiele plusów, ale nie możemy zapominać, że wiąże się ze sporymi wydatkami. Jeśli chcemy, żeby wszystko poszło po naszej myśli, musimy zrobić solidne rozeznanie na temat kosztów, jakich wymaga własna firma. W wydatki wliczamy podatek dochodowy, koszty ZUS oraz opłaty administracyjno-skarbowe i księgowe. Dodatkowo dochodzą opłaty za wynajem, wyposażenie i prowadzenie biura oraz pensje dla zatrudnionych pracowników.
Poza najważniejszymi wydatkami musimy dodać opłatę, za takie rzeczy jak np. materiały marketingowe, ubezpieczenia czy szkolenia. Jeśli chcemy posiadać własną stronę internetową, to opłacamy hosting oraz utrzymanie domeny. W niektórych przypadkach musimy mieć przygotowany budżet na prowadzenie całej kampanii marketingowej. Chcąc utrzymać prowadzenie własnej działalności gospodarczej, musimy być przygotowani finansowo na wszystko, najlepiej mieć na początku, określony wkład własny, aby firma mogła się rozwinąć.
Najważniejszy jest klient
Nie bez powodu, ktoś wymyślił hasło „klient nasz Pan”. Jeśli chcemy założyć działalność gospodarczą, musimy zorientować się, czy na naszą branżę jest popyt. Najlepiej zająć się tym, co będzie potrzebne ludziom przez długi czas. Skąd mamy dowiedzieć się co to takiego? Potrzebna nam dokładna analiza rynku pod względem konsumenckim. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie sobie bazy klientów, jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej.
Pracując na etacie, możemy nawiązywać znajomości i zrobić rozeznanie. Musimy pytać o opinie potencjalnych klientów. Przed złożeniem formularza w urzędzie i uzupełnieniem wszelkich formalności, możemy też prowadzić działalność nierejestrowaną, pamiętając, że nie możemy przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia. W 2021 roku wynosi ono 2800zł brutto, czyli miesięcznie, nie możemy zarobić więcej niż 1400zł. Chodzi tutaj o przychód należny, nawet jeśli fizycznie nie otrzymaliśmy tych pieniędzy.
Założenie działalności gospodarczej to bardzo ważna, życiowa decyzja. Powinniśmy podejść do niej roztropnie i z pełnym zaangażowaniem. Najważniejsze jest zbadanie rynku, poznanie konkurencji, ale też samego siebie. Musimy być pewni, że podołamy takiemu wyzwaniu i że mimo możliwych kryzysów, będziemy w stanie sprostać, wszystkim zadaniom. Nawet jeśli nie jesteśmy pewni, ale myśli o założeniu firmy cały czas chodzą nam po głowie, do tego stopnia, że nie daje nam to spokoju, to warto spróbować. Lepiej jest żałować, że coś się zrobiło, niż żałować, że nie zrobiło się niczego.