Jober.pl radzi o co nie pytać na rozmowie o pracę?

o co nie pytać na rozmowie o pracę

Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie, do którego powinny się przygotować obie strony. Jako rekruter musisz poprowadzić rozmowę, ale jednocześnie umożliwić kandydatowi swobodną wypowiedź. Jest grupa pytań, których nie możesz zadać. Jedne uważane są za nietaktowne, inne mogą się wiązać z sankcjami prawnymi. Zanim usiądziesz oko w oko z osobą aplikującą na dane stanowisko, sporządź dokładną listę tematów, które chcesz poruszyć. Pamiętaj też o tym, by stworzyć odpowiednią atmosferę podczas rozmowy, bowiem nie tylko Ty będziesz tu osobą oceniającą. W końcu zależy Ci na tym, by znaleźć idealnego kandydata lub kandydatkę, o odpowiednich kompetencjach, z doświadczeniem oraz wymaganiami finansowymi, które nie wykraczają poza możliwości firmy. Szkoda byłoby stracić szansę na takiego pracownika, robiąc złe wrażenie na spotkaniu rekrutacyjnym.

Nietaktowne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

O co nie należy pytać? Przede wszystkim o życie prywatne, wiek, stan cywilny, nałogi, posiadanie dzieci, a także plany z nimi związane. Kiedyś pracodawcy bardzo często pytali wprost o to, czy młoda kobieta ma zamiar wyjść za mąż i zajść w ciążę. Takie tematy wprawiają w zakłopotanie, a przede wszystkim zwykle nie stanowią o doświadczeniu oraz kompetencjach danej kandydatki. Nie należy poruszać kwestii stanu zdrowia osoby rekrutowanej, chyba że jest to ściśle związane z bezpieczeństwem w miejscu pracy.

Tym, co budzi wiele kontrowersji, jest pytanie o niekaralność. Kiedyś zaświadczenie o niekaralności było jednym z niezbędnych druków, który należało przedłożyć nowemu pracodawcy. Dziś żądanie takiego dokumentu musi być poparte podstawą prawną. Jeżeli stanowisko, na które prowadzisz rekrutację, nie znajduje się na liście zawodów wymagających zaświadczenia o niekaralności, pytanie o nie będzie niestosowne – zaznacza przedstawiciel Jober.pl, jednego z najpopularniejszych serwisów z ofertami pracy.

Niedozwolone pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Nie możesz dociekać, jakie są poglądy polityczne, religijne, orientacja seksualna, przynależność związkowa, rasa, wiek, pochodzenie etniczne. Jeśli to zrobisz i padnie odpowiedź, narazisz się na ryzyko posądzenia o dyskryminację, które może się skończyć w sądzie. Zgodnie z art. 183d KP pracodawca, który naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności i zostać zobligowany do wypłaty odszkodowania na rzecz osoby pokrzywdzonej w wysokości nie niższej niż aktualnie wynosi minimalne wynagrodzenie.

Błędy rekruterów

Jednym z częstych problemów jest tworzenie przez rekruterów nieprzyjaznej atmosfery podczas spotkania. Najczęściej jest ona wynikiem traktowania kandydatów z wyższością, jako osoby, które za wszelką cenę będą zabiegać o pracę w danej firmie. To bardzo prosty sposób na to, by zrazić do siebie wartościowych pracowników

Ogromnie ważne jest umożliwienie drugiej stronie zadawania pytań i udzielenie na nie wyczerpujących odpowiedzi. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, że dana osoba wie, o jaką pracę się stara i potrafi zweryfikować, czy odpowiada ona jego oczekiwaniom. Rada ta dotyczy również rozmowy o zarobkach. Firmy coraz częściej już w ogłoszeniach o pracę podają widełki, co pozwala oszczędzić czas zarówno rekrutera, jak i kandydatów.

Zanim rozpoczniesz rozmowy kwalifikacyjne, przygotuj się dobrze, spisz wszystkie pytania. Skup się na kompetencjach oraz doświadczeniu, unikając tematów życia osobistego. Traktuj kandydatów z szacunkiem oraz zadbaj o to, by Twoja oferta pracy była przejrzysta i zrozumiała. To najlepszy sposób na skuteczną rekrutację.

Artykuł napisany przy współpracy z portalem z ofertami pracy Jober.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.