Ślub za granicą a ważność w Polsce

Ślub za granicą a ważność w Polsce - Prawnik z Polecenia

Wesele to ogromne wydarzenie w Twoim życiu. Właśnie z tego powodu chcesz dobrze zaplanować tę wspaniałą uroczystość i sprawić, żeby była spełnieniem wszystkich Twoich marzeń. Jednym z takich pragnień może być ślub za granicą. Jednak zanim się na to zdecydujesz, to przekonaj się, czy takie małżeństwo będzie też ważne w Polsce.

Jak zorganizować ślub za granicą, aby był ważny?

Przede wszystkim zacznij od przeanalizowania swojej sytuacji. W końcu zupełnie inne zasady obowiązują wtedy, gdy chcesz poślubić obcokrajowca np. w jego lub jej ojczyźnie, a także wówczas, kiedy bierzesz ślub z obywatelem tego samego kraju. Jeżeli zaczniesz od tych podstaw, to dużo łatwiej będzie Ci później znaleźć przepisy, do których musisz się odnieść.

Zwróć uwagę na to, że biorąc ślub za granicą, masz dwie możliwości – możesz składać przysięgę przed polskim konsulem lub zagranicznym urzędnikiem. Oczywiście ta reguła obowiązuje tylko wtedy, gdy zależy Ci na ślubie cywilnym. W przypadku uroczystości kościelnej te zasady Cię nie dotyczą – w końcu możesz wygłosić przysięgę przed jakimkolwiek duchownym.

Ślub cywilny przed polskim konsulem

Zauważ, iż ślub za granicą przed konsulem to opcja zarezerwowana jedynie dla dwóch obywateli Polski. Dlatego to doskonałe rozwiązanie wtedy, gdy po prostu zależy Ci na zorganizowaniu uroczystości poza granicami kraju. Taka forma sprawdzi się także wówczas, gdy na stałe mieszkasz lub pracujesz za granicą i nie chcesz wracać do Polski tylko po to, aby wziąć ślub.

Bardzo ważne jest to, że ślub przed polskim konsulem musi odbyć się w konsulacie bądź w ambasadzie. Sprawia to, iż nie masz pełnej dowolności w wyborze miejsca. Zazwyczaj takie placówki znajdują się w stolicy danego kraju np. w Atenach, Berlinie, Madrycie czy w Paryżu. Oczywiście w niektórych państwach jest kilka ambasad, więc wtedy możesz postawić na inne miasto. Jednocześnie pamiętaj o tym, że ślub musi odbyć się w budynku, więc jeżeli zależy Ci na romantycznym przyjęciu na plaży, to ta opcja na pewno nie jest dla Ciebie.

Jakie dokumenty są potrzebne podczas ślubu przed polskim konsulem?

Pamiętaj, że każdy konsulat może mieć nieco inne wymagania dotyczące dokumentów, które musisz okazać podczas zgłaszania chęci wzięcia ślubu. Dlatego, zanim to zrobisz, koniecznie sprawdź te informacje na stronie internetowej, ponieważ brak wszystkich dokumentów dodatkowo wydłuży cały proces. Zwróć także uwagę na to, w jakie dni organizowane są śluby w ambasadzie – często jest to piątek, choć jest to indywidualna sprawa.

Oprócz tego zanieś wcześniej do konsulatu potrzebne dokumenty, czyli np.:
– Skrócony bądź zupełny akt urodzenia przyszłych małżonków.
– Akt byłego małżeństwa oraz orzeczenie polskiego sądu o jego rozwiązaniu. Te dokumenty są Ci potrzebne jedynie w sytuacji, gdy wcześniej brałeś już ślub, który zakończył się rozwodem.
– Pisemne zapewnienie o tym, że nie istnieją żadne okoliczności uniemożliwiające zawarcie małżeństwa.
– Ważny polski dowód osobisty lub paszport. Dokumenty muszą być aktualne nie tylko w momencie składania wszystkich papierów, ale również w ustalonym dniu ślubu.

– Zezwolenie na zawarcie małżeństwa – w przypadku, gdy wymaga tego polskie prawo. Może to być konieczne np. w przypadku kobiety, która chce zawrzeć małżeństwo po ukończeniu 16. roku życia, ale jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności.
– Ksero dowodu osobistego bądź paszportu świadków. Dokumenty muszą być ważne zarówno w dniu składania papierów, jak i podczas uroczystości.
– Imienną listę gości – dozwolona liczba osób, które możesz zaprosić do ambasady to sprawa indywidualna. Zależy przede wszystkim od konkretnej placówki (w Grecji możesz zaprosić maksymalnie 20 gości).

Ślub cywilny przed zagranicznym urzędnikiem

Chcesz zorganizować ślub za granicą w plenerze np. na plaży, w górach lub blisko innego urokliwego miejsca? W takim przypadku musisz dostosować się do przepisów obowiązujących w danym kraju, a następnie przeprowadzić uznanie tego ślubu już w Polsce. Zastanawiasz się, jakie dokumenty będziesz potrzebować? Tutaj jest naprawdę wiele rozbieżności, ponieważ zależy to od państwa, w którym chcesz urządzić ślub. Dlatego nie ma jednej uniwersalnej zasady, jaką powinieneś się kierować. Po prostu skontaktuj się z polskim konsulatem w wybranym kraju i poproś o pomoc.

Uznanie ślubu w Polsce – co zrobić, aby małżeństwo było ważne?

Wzięcie ślubu za granicą – nawet na terenie Unii Europejskiej – nie jest równoznaczne, z tym że Twoje małżeństwo będzie uznane w Polsce. W tym celu musisz złożyć oryginalny dokument, potwierdzający zawarcie małżeństwa bądź zagraniczny akt ślubu. Pamiętaj tylko o tym, aby były przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Oprócz tego musisz dokonać opłaty sądowej w wysokości 50 zł, a następnie okazać potwierdzenie płatności. Gdy już poradzisz sobie z całą tą procedurą, to nastąpi moment, gdy pracownik urzędu stanu cywilnego sprawdzi, czy Twoje małżeństwo jest zgodne z polskim prawem. Jeżeli tak, to zostanie wpisane do polskiej księgi stanu cywilnego, co jest równoznaczne z ważnością ślubu na terenie Polski.

Przeczytaj też: Budowa domu jednorodzinnego – jakie dokumenty do pozwolenia na budowę?