Zalety i wyzwania rozwodu bez orzekania o winie

pexels-mart-production-7699482

Rozwód bez orzekania o winie to rozwiązanie, które cieszy się bardzo dużą popularnością. Trudno się temu dziwić. Taka forma rozwodu pozwala na stosunkowo szybkie zakończenie małżeństwa – bez konieczności wykazywania w sądzie winy drugiej strony. Sprawdź, jakie są największe zalety rozwody bez orzekania o winie. Dowiesz się również, jakie wyzwania stoją przed osobami, które chcą zdecydować się na takie rozwiązanie

Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu/rozwody/]

Na czym polega rozwód bez orzekania o winie?

 

Rozwód bez orzekania o winie to sposób na stosunkowo szybkie zakończenie małżeństwa. Sąd nie ustala tutaj, która ze stron ponosi winę za rozpad związku, co w istotny sposób przyspiesza całe postępowanie. Zdarza się, że już jedna rozprawa wystarczy, aby małżeństwo zostało rozwiązane.

 

Istotne jest jednak to, aby małżonkowie pozostawali zgodni w kwestii tego, że nie chcą kontynuować związku. Jeśli sąd uzna, że zaszły wszystkie przesłanki niezbędne do orzeczenia rozwodu, może podjąć decyzję o zakończeniu małżeństwa.

Jakie są największe zalety rozwodu za porozumieniem stron?

 

Bez wątpienia najistotniejszą zaletą, dla której tak wiele osób wybiera rozwód bez orzekania o winie, jest możliwość szybkiego uzyskania rozwodu. Brak konieczności uczestniczenia w kilku rozprawach oraz wykazywania winy jednego z małżonków to szansa na uniknięcie sporego stresu. Tym bardziej że w przypadku rozwodu za porozumieniem stron nie trzeba przedstawić w sądzie materiałów dowodowych na winę jednego z małżonków, co dla wielu osób jest niezwykle ważne.

 

Duże znaczenie ma również dobro dzieci. Wiele osób traktuje to jako kluczowy argument przemawiający za tym, że warto wybrać rozwód bez orzekania o winie. Sam rozwód jest dla dzieci wystarczająco trudnym doświadczeniem, dlatego warto zadbać o to, aby wszystko przebiegło w sposób jak najmniej rzutujący na życie całej rodziny.

 

Rozwód taki jest również tańszym rozwiązaniem niż rozwód z orzekaniem o winie. Małżonkowie dzielą się kosztami po połowie, przez co nie są one tak dużym obciążeniem. To także sposób na zachowanie dobrych relacji pomiędzy – niebawem już byłymi – małżonkami. Będzie to miało wpływ na poczucie bezpieczeństwa u dzieci.

Jakie wyzwania stoją przed osobami, które chcą zdecydować się na rozwód bez orzekania o winie?

 

Oczywiście nie oznacza to, że rozwód za porozumieniem stron jest wolny od wad. Przede wszystkim należy pamiętać, że w przypadku takiej formy rozwodu nie ma możliwości o ubieganie się o alimenty od byłego małżonka. Uzyskanie alimentów na siebie jest możliwe wyłącznie w przypadku rozwodu bez orzekania o winie.

 

Duże znaczenie ma kwestia tego, w jaki sposób małżonkowie chcą rozwiązać kwestie dalszej opieki nad dziećmi. Jeśli jedna ze stron chce ograniczyć drugiej stronie prawa rodzicielskie, a nawet planuje całkowite ich odebranie, rozwód za porozumieniem stron nie będzie dobrym wyborem. W takim przypadku należy skorzystać z usług prawnika, ponieważ samodzielna walka o władzę rodzicielską może być nieskuteczna.

Planujesz rozwód bez orzekania o winie? Nie rezygnuj z pomocy prawnika!

 

Choć wielu osobom wydaje się, że rozwód za porozumieniem stron jest prosty, warto skorzystać z pomocy dobrego adwokata. Pomoże on w dopełnieniu wszystkich formalności, co wpłynie na przyspieszenie postępowania. Co więcej, będzie reprezentował Cię w sądzie, co z kolei ograniczy stres w trakcie rozprawy. Nie ma wątpliwości co do tego, że wsparcie prawnika podczas rozwodu – również bez orzekania o winie – może okazać się nieocenione!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *