Decyzja o zakończeniu małżeństwa zawsze jest bardzo trudna. Okazuje się jednak, że to dopiero początek skomplikowanych pytań, na które trzeba odpowiedzieć. Wiele wątpliwości budzi kwestia tego, jak ma wyglądać podział majątku po rozwodzie. Jeśli zależy Ci na tym, aby podział ten odbył się na korzystnych dla Ciebie warunkach, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.
Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu/dla-ciebie/podzial-majatku/]
Jak przebiega podział majątku po rozwodzie?
Podział majątku wspólnego może nastąpić już w trakcie sprawy rozwodowej, jednak taka sytuacja ma miejsce bardzo rzadko. Częściej kwestie związane z podziałem majątku rozpatrywane są w oddzielnym postępowaniu. Bardzo często bowiem podział ten budzi wiele wątpliwości, a małżonkowie nie są zgodni co do tego, w jaki sposób majątek wspólny ma zostać podzielony.
W przypadku spraw o podział majątku kluczowe znaczenie ma ustrój majątkowy, na który małżonkowie zdecydowali się w momencie zawierania związku małżeńskiego. Najczęściej jest to oczywiście tzw. wspólność majątkowa. Coraz częściej jednak małżonkowie decydują się na różne formy rozdzielności majątkowej. Oczywiście ma to kluczowy wpływ na to, jak będzie wyglądał podział majątku po rozwodzie.
Rozwód z orzekaniem o winie a podział majątku
Wiele osób wychodzi z założenia, że w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie podział majątku jest mniej korzystny dla małżonka, który ponosi winę za rozpad małżeństwa. W związku z tym małżonek niewinny może liczyć na większe korzyści w trakcie podziału.
Nie jest to prawdą. To, czy małżonkowie zdecydowali się na rozwód z orzekaniem o winie, czy może na rozwód za porozumieniem stron, nie ma wpływu na podział majątku. Małżonek, który został uznany za winnego, ma takie same prawa do majątku wspólnego, jak druga strona. To bardzo ważna wiadomość dla osób, które zastanawiają się nad tym, jaką formę rozwodu wybrać.
Więcej informacji na temat podziału majątku znajdziesz tutaj: https://togethermagazyn.pl/jak-podzielic-majatek-po-rozwodzie/
Podział majątku po rozwodzie – jakie dowody należy zgromadzić?
Sprawy dotyczące podziału majątku po rozwodzie są bardzo stresujące i skomplikowane, dlatego warto odpowiednio się przygotować. To, jakie dowody zgromadzić, warto ustalić ze swoim prawnikiem. Jest on dokładnie zapoznany ze szczegółami sprawy, a przy tym ma odpowiednią wiedzę dotyczącą tego, jakie dowody mogą przyczynić się do korzystniejszego podziału majątku.
Majątek osobisty małżonków
Jeśli małżonkowie są posiadaczami majątku osobistego, na przykład nieruchomości, warto przygotować odpowiednie dowody. Może to być akt notarialny lub inny dokument wskazujący na to, że nieruchomość została nabyta (i nie tylko – może być też odziedziczona lub nabyta poprzez darowiznę) jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego.
Kwestia majątku osobistego budzi wiele wątpliwości, dlatego warto dokładnie udokumentować, które elementy majątku sąd powinien potraktować właśnie jako majątek osobisty. Będzie to miało duży wpływ na podział majątku po rozwodzie.
Koniecznie sprawdź, co wlicza się do podziału majątku po rozwodzie: https://iturek.net/miejscowosci/co-sie-wlicza-do-podzialu-majatku-po-rozwodzie
Wzrost majątku w czasie trwania małżeństwa
W sprawie o podział majątku znaczenie ma również to, czy w czasie trwania małżeństwa rósł jedynie majątek wspólny, czy także majątki osobiste każdego z małżonków. Znaczenie może mieć też postawa małżonków w czasie trwania małżeństwa – czy tylko jeden z nich przyczynił się do wzrostu majątku, czy może każda z osób miała w to wkład.
Hazard czy alkoholizm mogą mieć bardzo duży wpływ na to, jak podzielony zostanie majątek, ponieważ może skutkować nierównym podziałem majątku. Przygotowując się do rozwodu, warto przygotować odpowiednie dowody związane z tym, w jaki sposób wzrastał majątek małżonków.
Zeznania świadków również mogą mieć znaczenie
W sytuacji, gdy jeden z małżonków dąży do nierównego podziału majątku, znaczenie dla sądu mogą mieć zeznania świadków. Dotyczy to w szczególności spraw, gdy dla sądu znaczenie ma postawa jednego z małżonków i jego naganne moralnie zachowanie, związane z brakiem zaangażowania w gromadzenie majątku wspólnego. Bardzo często świadkami są sąsiedzi, rodzina czy znajomi. Mogą to być również współpracownicy.
Dowody w sprawie o podział majątku – podsumowanie
Dobór dowodów w sprawie o podział majątku po rozwodzie powinien należeć od przyczyn, które mają uzasadniać nierówny podział majątku. Dowodem może być wszystko, co może potwierdzić wysuwane przez powoda argumenty. Podczas przygotowywania się do sprawy o podział majątku, warto skorzystać z pomocy prawnej. Może to być skuteczny sposób na zwiększenie swoich szans na korzystniejszy podział majątku.