Studia prawnicze – czy to dobry wybór?

Studia prawnicze, Prawnik z Polecenia

Studia prawnicze – czy to dobry wybór?

Studia prawnicze uchodzą za jedne z najbardziej prestiżowych, a sam zawód adwokata – za niezwykle opłacalną ścieżkę kariery. Niektórzy twierdzą jednak, że ogromna popularność tego kierunku zdewaluowała go i zaowocowała nadmierną konkurencją na rynku. Jak jest naprawdę? Czy studia prawnicze to słuszny wybór?

Większość przyszłych maturzystów czuje się przytłoczona wyborem, przed jakim staną lada moment. Decyzja o kierunku studiów to nie przelewki – wielu rodziców i nauczycieli twierdzi wręcz, że jest to najważniejszy krok w życiu, przesądzający o całym naszym dalszym losie. Jednocześnie edukacja podstawowa nie zawsze wspiera odkrywanie własnych pasji. Uczymy się wzorów chemicznych, wkuwamy liczbowe fakty dotyczące poszczególnych województw w Polsce i zaczytujemy się klasykami literatury, ale nie mamy okazji dowiedzieć się niczego o psychologii, marketingu, elektryce czy krytyce filmowej. To wzmaga jedynie strach przed kolejnym etapem: skąd mam wiedzieć, czy chcę być fotografem, fryzjerem, czy może dziennikarzem, skoro nie mam bladego pojęcia o żadnej z tych profesji?

Wielu młodych ludzi idzie na studia wyłącznie dlatego, że uważają je za niemal obowiązkowy punkt edukacji. Opiekunowie często przeceniają znaczenie dyplomu, odnosząc się do własnych doświadczeń – w ich czasach tytuł licencjata lub magistra był czymś stosunkowo rzadkim, w związku z czym był bardzo ceniony na rynku pracy i otwierał drzwi do przyszłej kariery. Dzisiaj ukończenie studiów nikomu już nie imponuje, a szkoły wyższe co roku wypuszczają w świat tysiące absolwentów, często pozbawionych praktycznej wiedzy. Warto więc dobrze przemyśleć swoją decyzję o kontynuowaniu edukacji w murach uczelni. Dlaczego to robimy? Czy jest to nasz samodzielny wybór, czy może podjęliśmy go pod naciskiem innych? Czy naprawdę wiemy, co chcemy robić i jesteśmy gotowi ciężko na to pracować? A może studia mają być dla nas przedłużeniem dzieciństwa i beztroski?

Studia prawnicze, Prawnik z Polecenia 2

Jeśli zrobisz sobie szczery „rachunek sumienia” i uznasz, że prawo rzeczywiście jest twoim marzeniem, masz na swoim koncie połowę sukcesu. W życiu chodzi przecież przede wszystkim o to, by zajmować się tym, co nas pasjonuje i co kochamy. Nie zawsze warto kierować się tym, co modne, prestiżowe lub opłacalne finansowo. Oczywiście, nie należy zupełnie zamykać się na aspekty finansowe oraz uwarunkowania rynku (spędzenie kilku lat na nauce nie ma większego sensu, jeśli nie mamy szans na przyszłą pracę w zawodzie), jednak równie ważnym, jeśli nie ważniejszym czynnikiem są nasze osobiste zainteresowania, potrzeby i preferencje.

Czy warto iść na studia prawnicze? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z pewnością nie jest to łatwy, lekki i przyjemny kierunek. Studenci prawa znani są z sumienności i pracowitości – przepisów prawnych oraz związanych z nimi zagadnień jest na tyle dużo, że ich nauka pochłania ogromną ilość czasu i energii. Podobnie jest zresztą z samą pracą adwokata – nie jest to profesja dla osób, które nie lubią angażować się w swoje obowiązki i najchętniej wyrzucałyby je z głowy od razu po wyjściu z biura. Zawód prawnika jest niezwykle odpowiedzialny: na barkach wykonującej go osoby często spoczywa przyszły los klientów, którzy mogą stracić ogromne sumy pieniędzy, prawo do opieki nad dziećmi, dach nad głową, a nawet wolność. Warto zdawać sobie sprawę z powagi tej funkcji i nie obejmować jej, jeśli nie jesteśmy pewni, czy damy radę ją udźwignąć.

Oczywiście, jeśli prawo naprawdę jest naszym powołaniem, praca adwokata może nam przynieść olbrzymią satysfakcję. Podobnie jak zawody medyczne, jest to profesja „z misją” – prawnicy mają realny wpływ na życie innych i są w stanie naprawdę im pomóc. Świadomość tego, że zrobiliśmy coś dobrego dla innych, zdecydowanie może uskrzydlać. Inną (dla wielu bardzo istotną) kwestią jest prestiż tej branży. Mimo masowego szturmowania uczelni wyższych przez absolwentów szkół średnich, studia prawnicze wciąż pozostają elitarne i budzą podziw otoczenia. Jeśli dobrze się czujesz w eleganckich ubraniach, lubić czuć szacunek innych i masz potrzebę zajmowania się na co dzień poważnymi sprawami – kancelaria prawna prawdopodobnie jest miejscem dla ciebie. Dyplom studiów prawniczych może być również przepustką do firm innego typu oraz różnego rodzaju organizacji.

Jeśli zastanawiasz się, czy studia prawnicze będą dla ciebie dobrym wyborem, warto również wziąć pod uwagę swoją osobowość i naturalne predyspozycje do wykonywania zawodu. Sama pasja i zdolności nie wystarczą. W profesji adwokata odnajdą się przede wszystkim osoby inteligentne, bystre, cierpliwe i jednocześnie charyzmatyczne, potrafiące przekonać innych do swoich racji. Ważna jest również umiejętność zachowywania zimnej krwi w stresujących sytuacjach oraz podejmowania szybkich decyzji pod presją czasu. Oczywiście, istotny jest także upór, zorientowanie na cel i samodyscyplina – każdy przyszły prawnik musi przejść przez wielogodzinną naukę oraz bezpłatne praktyki. Ale zdobycie wymarzonego zawodu zdecydowanie jest tego warte.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *