Leasing na auto – ile i kiedy możemy odliczyć?

Leasing na auto ile i kiedy możemy odliczyć - Prawnik z polecenia - Ranking prawników

Samochód osobowy jest jednym z najczęściej wybieranych środków trwałych, wybieranych przez leasingobiorców. Dotyczy to zarówno modeli nowych, jak i używanych. Dlatego istnieje spore prawdopodobieństwo drogi czytelniku, że masz lub będziesz miał w najbliższym czasie do czynienia z leasingiem. Zatem poznaj rodzaje leasingu, przekonaj się, ile możesz odliczyć podatku i jaki leasing opłaca Ci się najbardziej.

Na czym polega leasing samochodu?

Leasing to forma zobowiązania wykorzystywana do finansowania środków trwałych – najczęściej samochodów, ale też maszyn czy też różnych urządzeń. To rozwiązanie, po które sięgają najczęściej przedsiębiorcy, gdyż nie zaburza płynności finansowej firmy, a za to pozwala zyskać przydatny środek trwały, pozwalający podnosić zyski czy wydajność w przedsiębiorstwie.

Cały proces polega na tym, że leasingobiorca zawiera umowę z podmiotem finansującym, zwanym leasingodawcą i przez pewien czas wydzierżawia samochód. Może też ostatecznie stać się jego właścicielem – zależy to od tego, jaki rodzaj leasingu wybierzesz. Podczas trwania umowy leasingobiorca płaci comiesięczne raty leasingowe.

Rodzaje leasingu

W poszczególnych bankach oferty leasingu różnią się między sobą. Jednak w każdym przypadku możesz wybierać pomiędzy dwoma głównymi rodzajami leasingu.

Leasing operacyjny

Kiedy zdecydujesz się wybrać leasing operacyjny, nie zaliczysz samochodu do środków trwałych Twojego przedsiębiorstwa oraz nie będziesz go amortyzować. Oczywiście możesz korzystać do woli z auta w trakcie trwania umowy, ale formalnie właścicielem pojazdu będzie firma leasingowa i to oni dokonują odpisów amortyzacyjnych samochodu.

Poza tym wszystkie koszty typowo związane z bieżącym wykorzystaniem pojazdu np. paliwo czy naprawy możesz zaliczyć do kosztów podatkowych. Oprócz tego do kosztów zalicza się także rata leasingowa.

Kiedy umowa leasingowa dobiegnie końca, to przestajesz być też użytkownikiem pojazdu, ale masz możliwość wykupienia go od firmy leasingowej. Obecnie to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Głównie ze względu na to, że przypomina najem długoterminowy.

Leasing finansowy

Tutaj sytuacja jest odwrotna – to przedsiębiorca zajmuje się amortyzacją pojazdu. Do wyboru masz zatem amortyzację liniową – gdzie stawka wynosi 20% i pozwala amortyzować pojazd przez 5 lat, a także amortyzację indywidualną, która jest wykorzystywana w przypadku pojazdów używanych, a maksymalna stawka amortyzacji wynosi w tym przypadku 40%, jednak konieczne jest spełnienie kilku warunków. Z kolei do kosztów podatkowych wlicza się wtedy jedynie część odsetkową raty za samochód. Oczywiście dopiero po tym, jak zostanie ona już opłacona.
Po zakończeniu umowy leasingowej stajesz się właścicielem pojazdu.

Odliczenia podatkowe – ile możesz odliczyć?

Wśród innych zalet leasingu, które przekonują przede wszystkim przedsiębiorców, jest możliwość skorzystania z ulg podatkowych.
Zgodnie z polskimi przepisami przedsiębiorca ma możliwość odliczyć podatek VAT od pojazdu „zabranego w leasing”. Duże znaczenie ma fakt czy pojazd będzie wykorzystywany zarówno do celów prywatnych, jak i zawodowych – wtedy możesz odliczyć 50% podatku VAT, lub też jedynie do zadań służbowych – możliwe staje się odliczenie 100% podatku VAT.

Ze względu na to, że zdecydowana większość przedsiębiorców wykorzystuje samochody osobowe zarówno w wymiarze prywatnym, jak i zawodowym, to odliczają zwykle 50% podatku VAT. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że pozostałe 50% VATu można wtedy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, a dzięki temu pomniejszyć podstawę, która podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym PIT czy też CIT.

Koszty w leasingu operacyjnym

Główną zaletą leasingu operacyjnego jest to, że możesz rozłożyć podatek VAT w dłuższej perspektywie czasowej, ale też generować wiele kosztów. Zatem możesz odliczyć:
– część kapitałową oraz odsetkową raty, czyli całą ratę leasingową,
– opłatę wstępną,
– wydatki na bieżące wykorzystywanie samochodu, w tym zakup paliwa,
– kwotę wykupu, kiedy zdecydujesz się zachować pojazd.

Koszty w leasingu finansowym

W tym przypadku podatek VAT należy zapłacić w całości z góry. Oczywiście dostępna jest możliwość odliczenia go, jednak i tak sprawia to, że pieniądze zostają przez jakiś czas zamrożone. Przez to ta opcja chętniej wybierana jest przez duże firmy o większym kapitale.

Kiedy zdecydujesz się na leasing finansowy, możesz liczyć na wpisanie w koszty uzyskania przychodu następujące składniki:
– odsetkową część każdej zapłaconej raty,
– koszty związane z amortyzacją samochodu,
– podobnie, jak w przypadki leasingu operacyjnego możesz zaliczyć do kosztów wydatki związane z bieżącą eksploatacją pojazdu – naprawą czy paliwem.

Przeważnie umowy leasingowe dotyczą okresu od 24 do 60 miesięcy. Użytkowanie samochodu przy leasingu operacyjnym najczęściej trwa min. 2 lata. Z kolei leasing finansowy gwarantuje większą elastyczność, więc zawierany jest nawet na okres krótszy niż 24 miesiące.

 

Skorzystaj również z naszych Porad prawnych.